Dobra zabawa ze zwierzętami

Dobra

Grawerowanie to jedna z najbardziej popularnych technik zdobniczych, która umożliwia tworzenie eleganckich, trwałych, a zarazem zindywidualizowanych dekoracji....

hobby, rozrywka, czas wolny, grawerowanie, drukowanie

Na czym polega grawerowanie laserowe?

2016-11-03 | Kuba

Grawerowanie to jedna z najbardziej popularnych technik zdobniczych, która umożliwia tworzenie eleganckich, trwałych, a zarazem zindywidualizowanych dekoracji niemal na każdej powierzchni. Metoda ta, wykorzystywana już od starożytności, polega na wykonywaniu wzorów lub napisów na odpowiednio przygotowanych materiałach, przy użyciu specjalnych narzędzi. Jedną z najnowszych i najczęściej stosowanych technik grawerskich jest grawerowanie laserowe.

Jak wykonuje się grawerowanie laserowe?
Do wykonania grawerowania laserowego wykorzystuje się ploter grawerujący. Jest to stosunkowo nowy wynalazek, który jednak jest już na rynku powszechnie stosowany. Urządzenie to sterowane jest komputerowo, a jego podłączenie i obsługa są szybkie i bezproblemowe. W ploterze znajduje się specjalna tuba laserowa emitująca promień lasera, który przedostając się następnie przez zestaw zwierciadeł i soczewkę skupia się na obrabianym elemencie. Dzięki temu, iż głowica porusza się po szynach wzdłuż i w poprzek materiału (oś X i Y), położenie wiązki światła można dowolnie ustawiać ustawiać za pomocą panela sterowniczego. Ponadto, dzięki osi Z, grawerować można na różnych głębokościach. Wykonane w ten sposób grawery mogą zatem być dwu- lub trójwymiarowe.

Zalety grawerowania laserowego
Dzięki laserowi, wygrawerowane wzory są precyzyjne, estetyczne i przede wszystkim - niezwykle trwałe. Wykonana w ten sposób dekoracja nie zetrze się, a zniszczyć ją można jedynie poprzez zniszczenie całego przedmiotu. Ponadto, jest to metoda o wszechstronnym zastosowaniu, obsługująca wszystkie, nawet najtrudniejsze w obróbce, wykorzystywane obecnie materiały do grawerowania, jak np. stal, aluminium, szkło, papier, drewno, skórę, czy plexi.

Słowa kluczowe:


Kategorie

Autorzy

Kuba

Marta

Kalendarium